Skip to content

74 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block22901
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page229

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
36%
Improvement Value:$145,800
64%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,080-0.6%
2024$5,112+40.1%
2023$3,649-0.4%
2022$3,663+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9059, Page 531Recorded8/24/2015

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 9059, Page 531

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4473, Page 153

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3371, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1958