Skip to content

76 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block22901
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page229

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
37%
Improvement Value:$140,300
63%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,957-0.6%
2024$4,988+40.1%
2023$3,561-0.4%
2022$3,574+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958