Skip to content

200 Sherman Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block2301
Lot11
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,805
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
32%
Improvement Value:$533,100
71%
Total Assessment$751,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,783-0.6%
2024$16,888+113.4%
2023$7,913+0.0%
2022$7,913
Property History

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft1,805DeedBook 9633, Page 278NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900