Skip to content

206 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block2301
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
49%
Improvement Value:$247,100
51%
Total Assessment$484,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,821-0.6%
2024$10,889+40.1%
2023$7,773-0.4%
2022$7,802+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 9833, Page 327Recorded7/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900