Skip to content

210 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1924

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block2301
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-4U-H-BG3
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,600
38%
Improvement Value:$445,500
62%
Total Assessment$720,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,080-0.6%
2024$16,181+40.1%
2023$11,550-0.4%
2022$11,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5419, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1924