Skip to content

63 South St.(Block 2301 Lot 20)Jersey City, NJ 07307

Built 1895
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block2301
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$10,920-0.4%
2022$10,961+4.5%
2021$10,484+3.5%
2020$10,130-17.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft3,675DeedBook 9583, Page 180NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,675DeedBook 9551, Page 676NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$27,000

Property Built

Built

Year Built: 1895