Skip to content

53a South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block2301
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,200
46%
Improvement Value:$226,900
54%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,359-0.6%
2024$9,417+40.1%
2023$6,722-0.4%
2022$6,748+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 8170, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1900