Skip to content

176 Sherman Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block2301
Lot2
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-17U-22GCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$461,900
86%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,989-0.6%
2024$12,064+40.1%
2023$8,612-0.4%
2022$8,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 9669, Page 546Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 9473, Page 710Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8076, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2006