Skip to content

176 Sherman Ave.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$612,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block2301
Lot2
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-17U-22GCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$539,800
88%
Total Assessment$614,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,728-0.6%
2024$13,815+40.1%
2023$9,861-0.4%
2022$9,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$612,000

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 9068, Page 857Recorded10/13/2015

Property Sale

Sale
$470,000

Property Built

Built

Year Built: 2006