Skip to content

275 Webster Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block2301
Lot33
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building ClassC0656
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$180,400
71%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,703-0.6%
2024$5,739+40.1%
2023$4,097-0.4%
2022$4,112+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7304, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1900