Skip to content

269 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 28, 1982

Property Information

Block2301
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
77%
Improvement Value:$80,700
23%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831-0.6%
2024$7,880+40.1%
2023$5,625-0.4%
2022$5,646+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3362, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1900