Skip to content

241 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block2301
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$485,000
66%
Total Assessment$735,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,413-0.6%
2024$16,515+40.1%
2023$11,789-0.4%
2022$11,834+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 9088, Page 35Recorded12/28/2015

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8631, Page 1000

Property Built

Built

Year Built: 2008