Skip to content

349 New York Ave.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block2303
Lot41
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building ClassC1786
Description4S-F-D-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$504,100
87%
Total Assessment$579,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,931-0.6%
2024$13,012+40.1%
2023$9,289-0.4%
2022$9,324+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 9223, Page 234Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7780, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1900