Skip to content

370 New York Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2003

Property Information

Block2304
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,907
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
48%
Improvement Value:$251,900
52%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716-0.6%
2024$10,783+40.1%
2023$7,698-0.4%
2022$7,726+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880