Skip to content

28 South St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block2304
Lot30.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
17%
Improvement Value:$597,600
83%
Total Assessment$724,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,167-0.6%
2024$16,268+86.2%
2023$8,737-0.4%
2022$8,770+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 9591, Page 232Recorded8/22/2021

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 9372, Page 389NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$724,900

From:

To:

DeedBook 9321, Page 527Recorded7/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018