Skip to content

244 Webster Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block2306
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building ClassC0725
Description3S-F-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage725
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,100
70%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585-0.6%
2024$5,620+40.1%
2023$4,012-0.4%
2022$4,027+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft725DeedBook 9435, Page 839Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft725DeedBook 8993, Page 43Recorded9/4/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7726, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1900