Skip to content

177 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block23101
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$234,000
72%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235-0.6%
2024$7,280+40.1%
2023$5,197-0.4%
2022$5,216+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5650, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1930