Skip to content

301 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$1,185,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block23101
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-5U-1C
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
17%
Improvement Value:$605,800
83%
Total Assessment$730,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,301-0.6%
2024$16,403+40.1%
2023$11,709-0.4%
2022$11,753+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,185,000

From:

To:

DeedBook 9348, Page 118Recorded10/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2012