Skip to content

178 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block23102
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$208,600
71%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556-0.6%
2024$6,597+40.1%
2023$4,709-0.4%
2022$4,727+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 7322, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1909