Skip to content

208 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Mar 6, 1998

Property Information

Block23102
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
34%
Improvement Value:$149,200
66%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047-0.6%
2024$5,078+40.1%
2023$3,625-0.4%
2022$3,639+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 5259, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1909