Skip to content

242 Bergen Ave.(Block 23102 Lot 53)Jersey City, NJ 07305

Built 1909
Vacant Land

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block23102
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description4S-B-16U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,907
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,505-0.6%
2024$12,583+40.1%
2023$8,982-0.4%
2022$9,016+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 8851, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1909