Skip to content

187 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 27, 2014

Property Information

Block23103
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
35%
Improvement Value:$390,000
65%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9005, Page 229Recorded11/7/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8769, Page 110