Skip to content

185 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block23103
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
32%
Improvement Value:$172,800
68%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705-0.6%
2024$5,741+40.1%
2023$4,098-0.4%
2022$4,114+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

DeedBook 9182, Page 521Recorded2/27/2017

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

DeedBook 9129, Page 913Recorded7/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925