Skip to content

177 Myrtle Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block23103
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
29%
Improvement Value:$215,400
71%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,775-0.6%
2024$6,817+40.1%
2023$4,867-0.4%
2022$4,885+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,024DeedBook 9426, Page 566Recorded8/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900