Skip to content

77 Clerk St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07305

Built 2021

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block23301
Lot10.02
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
21%
Improvement Value:$406,200
79%
Total Assessment$513,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,469+30.3%
2024$8,802+61.6%
2023$5,447+0.0%
2022$5,447
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$598,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9582, Page 42Recorded7/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021