Skip to content

57 Randolph Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2014

Property Information

Block23303
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$227,400
71%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199-0.6%
2024$7,244+40.1%
2023$5,171-0.4%
2022$5,191+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915