Skip to content

53 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2007

Property Information

Block23303
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
33%
Improvement Value:$190,200
67%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369-0.6%
2024$6,408+40.1%
2023$4,575-0.4%
2022$4,592+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915