Skip to content

32 Myrtle Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$97,600
Last Sale Date
Nov 24, 1999

Property Information

Block23303
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UH-FG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
35%
Improvement Value:$248,600
65%
Total Assessment$382,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539-0.6%
2024$8,593+40.1%
2023$6,134-0.4%
2022$6,157+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,600
DeedBook 5538, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1890