Skip to content

116 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block23303
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
34%
Improvement Value:$188,400
66%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,409-0.6%
2024$6,449+40.1%
2023$4,603-0.4%
2022$4,621+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890