Skip to content

130 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Jul 9, 2007

Property Information

Block23303
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
38%
Improvement Value:$150,300
62%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373-0.6%
2024$5,406+40.1%
2023$3,859-0.4%
2022$3,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 8271, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1963