Skip to content

77 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 7, 2001

Property Information

Block23303
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-F-G-4
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
70%
Improvement Value:$61,800
30%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,609-0.6%
2024$4,638+40.1%
2023$3,311-0.4%
2022$3,323+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5916, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1926