Skip to content

236 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Feb 25, 2016

Property Information

Block23401
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,193
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
29%
Improvement Value:$227,300
71%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,152-0.6%
2024$7,197+40.1%
2023$5,138-0.4%
2022$5,157+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 9105, Page 423Recorded3/10/2016

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

DeedBook 9069, Page 981Recorded10/19/2015

Property Sale

Sale
$135,104

From:

To:

DeedBook 9069, Page 985Recorded10/19/2015

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

DeedBook 9028, Page 714Recorded3/23/2015

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5569, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1900