Skip to content

242 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Oct 29, 1975

Property Information

Block23401
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
27%
Improvement Value:$263,900
73%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083-0.6%
2024$8,134+40.1%
2023$5,806-0.4%
2022$5,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3194, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1909