Skip to content

139 Bostwick Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 9, 2013

Property Information

Block23405
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
23%
Improvement Value:$324,700
77%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,439-0.6%
2024$9,498+40.1%
2023$6,780-0.4%
2022$6,805+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8948, Page 569

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 7803, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2004