Skip to content

45 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 2021

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block23601
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page236

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
16%
Improvement Value:$692,300
120%
Total Assessment$578,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,920-0.6%
2024$13,001+40.1%
2023$9,281+46.3%
2022$6,343+338.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft4,680DeedBook 9674, Page 468Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft4,680DeedBook 9580, Page 335Recorded7/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$208,333

From:

To:

DeedBook 9275, Page 800Recorded1/24/2018