Skip to content

88a Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block23702
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
26%
Improvement Value:$210,800
74%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,243-0.6%
2024$5,276+40.1%
2023$3,766-0.4%
2022$3,780+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 9256, Page 73Recorded11/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1880