Skip to content

23 Stegman Ct.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block23802
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-MG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
38%
Improvement Value:$155,100
62%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,629-0.6%
2024$5,665+40.1%
2023$4,044-0.4%
2022$4,059+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft1,500DeedBook 9857, Page 724Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 7336, Page 42Recorded7/28/2004

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3810, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1925