Skip to content

120 Bidwell Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 14, 2005

Property Information

Block24001
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
27%
Improvement Value:$240,400
73%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320-0.6%
2024$7,366+40.1%
2023$5,258-0.4%
2022$5,278+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7459, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1925