Skip to content

214 M.L. King Dr.

Jersey City, NJ 07305

Built 1904

Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block24001
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description1S-CHURCH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,800
21%
Improvement Value:$1,663,400
79%
Total Assessment$2,117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,277-0.6%
2024$47,573+40.1%
2023$33,960-0.4%
2022$34,087+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904