Skip to content

502 Palisade Ave.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block2401
Lot1.01
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description6S-24U-2C-18P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
14%
Improvement Value:$575,800
122%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,504-0.6%
2024$10,570+40.1%
2023$7,545-0.4%
2022$7,573-15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 9440, Page 579NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded10/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019