Skip to content

590 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 10, 2009

Property Information

Block2403
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3S-B-1C-2U-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,400
21%
Improvement Value:$522,400
79%
Total Assessment$664,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,845-0.6%
2024$14,938+40.1%
2023$10,663-0.4%
2022$10,703+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8669, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1900