Skip to content

366 Ogden Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block2404
Lot14
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-2UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,063
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$535,200
88%
Total Assessment$610,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626-0.6%
2024$13,711+46.1%
2023$9,387-0.4%
2022$9,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft1,063DeedBook 9597, Page 945Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$669,000
DeedBook 9184, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1905