Skip to content

404 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block2404
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,900
60%
Improvement Value:$285,700
40%
Total Assessment$706,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,778-0.6%
2024$15,877+40.1%
2023$11,334-0.4%
2022$11,376+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890