Skip to content

414 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Mar 16, 2011

Property Information

Block2404
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,400
61%
Improvement Value:$341,400
39%
Total Assessment$865,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,333-0.6%
2024$19,455+40.1%
2023$13,887-0.4%
2022$13,939+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
DeedBook 8783, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1890