Skip to content

430 Ogden Ave.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07307

Built 1991

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block2404
Lot40
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building ClassC1560
Description2-2.5S-BF-8U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
10%
Improvement Value:$640,000
90%
Total Assessment$715,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,966-0.6%
2024$16,066+40.1%
2023$11,469-0.4%
2022$11,512+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9186, Page 758Recorded3/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1991