Skip to content

1 Congress St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block2404
Lot41
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building ClassC0471
Description2S-B-D-32U-H-(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage471
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$114,400
60%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,229-0.6%
2024$4,256+40.1%
2023$3,038-0.4%
2022$3,049+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8838, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1965