Skip to content

1 Congress St.(Unit C0304)Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block2404
Lot41
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building ClassC1002
Description2S-B-D-32U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$256,600
77%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405-0.6%
2024$7,451+40.1%
2023$5,319-0.4%
2022$5,339+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,002DeedBook 9216, Page 774Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,002DeedBook 9186, Page 109Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4381, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1965