Skip to content

1 Congress St.(Unit C0305)Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 20, 2019

Property Information

Block2404
Lot41
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building ClassC0950
Description2S-B-D-32U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$232,600
76%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869-0.6%
2024$6,912+40.1%
2023$4,934-0.4%
2022$4,952+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3483, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1965