Skip to content

346 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1999

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block2404
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-BF-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$584,300
48%
Improvement Value:$641,600
52%
Total Assessment$1,225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,374-0.6%
2024$27,546+40.1%
2023$19,663-0.4%
2022$19,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 8061, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1999