Skip to content

526 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block24101
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description4S-CB-C-20U-14P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$873,700
38%
Improvement Value:$1,426,300
62%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,359-0.6%
2024$51,681+706.7%
2023$6,406-0.4%
2022$6,430+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021